Obiščite nas
Trg 4. julija 46, 2370 Dravograd
Telefon
02 82 80 340
02 82 80 342
E-pošta
ambulanta1@pareamed.si
ambulanta2@pareamed.si

Kako si lahko pomagate sami? 

Bolečina v trebuhu je zelo pogost simptom, vendar v večini primerov ne gre za organsko bolezen.

Pri bolečini v trebuhu, ki je ne spremljajo drugi telesni simptomi (povišana telesna temperatura, bruhanje, driska, zaprtje, pojav krvi v blatu ali urinu, izguba apetita, hujšanje ), moramo najprej pomisliti na funkcionalno bolečino, ki je lahko posledica raznih psihičnih pritiskov okolja, nepravilnega ritma prehranjevanja, pretiranega uživanja snovi, ki dražijo prebavila (začinjena hrana, alkohol, cigarete …).

V tem primeru je potrebno urediti ritem prehranjevanja, izločiti iz jedilnika hrano oz. snovi, ki vam povzročajo težave. Skrbite za redno odvajanje blata, izogibajte se dolgotrajnemu sedenju, dodajte telesno aktivnost. V primeru, da imate bolečine v trebuhu ob sezonskih virozah s kratkotrajnim bruhanjem in drisko, takojšen obisk pri zdravniku ni potreben. Zagotovite nadomeščanje tekočine, vzemite enostavni analgetik ( paracetamol) in se izogibajte stikom z drugimi. 

Kdaj do zdravnika ?

V primeru nenadne hude bolečine v trebuhu, ki jo spremlja mrzlica, povišana telesna temperatura, splošna prizadetost, krvav urin.

  • V primeru dolgotrajne ali nejasne bolečine, ki jo spremljajo izguba teka, hujšanje ali pojav krvi v blatu ali urinu.
  • V primeru, da bolečino spremljajo hude težave s prebavljanjem hrane: izločanje penastega blata in neprebavljene hrane.
  • Moški – v primeru kakršnekoli spremembe na spolovilu (npr. povečan, rdeč in pordel testis).
  • Ženske – v primeru bolečine ob izostanku menstruacije ali dodatnega izcedka iz nožnice.
  • Če opazite kakršnokoli spremembo na koži (mehurčkast izpuščaj na trupu ali trebuhu).